Zamek Topacz na przestrzeni dziejów
Dziś Zamek Topacz to połączenie historycznych obiektów z nowoczesnym luksusem. Aby z należnym szacunkiem odtworzyć to miejsce, musieliśmy poznać jego niezwykłą historię, która wpłynęła nie tylko na dzieje tego majątku, ale prawdopodobnie również… Europy.
Zakon Templariuszy
Według Aleksandra Dunckera, niemieckiego wydawcy, księgarza i pisarza, wieża obronno-mieszkalna, która do dziś jest symbolem majątku, została zbudowana w XII w. przez Templariuszy w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych kupców oraz ich majątku.
Okazała budowla
Od 1359 roku majątek należał do Mikołaja Wierzynka. W latach 60. XIV w., drewnianą wieżę obronną zastąpiła mieszkalna wieża murowana. Jego syn, Mikołaj Wierzynek Młodszy, doprowadził do przebudowy drewnianej strażnicy w okazały, murowany zamek.
Kolej wąskotorowa
Cukrownia Klecina
Klasycyzm fryderycjański
Budynek Spichlerza, w którym niegdyś magazynowano plony z okolicznych upraw, pochodzi z II połowy XVIII w. i poza Zamkiem, jest najstarszym obiektem zespołu folwarcznego. Jego forma nawiązuje do stylu architektonicznego zwanego klasycyzmem fryderycjańskim.
ORYGINALNY UKŁAD
Oficyna, zbudowana w 1830 roku, za czasów hrabiego Koenigsdorffa, ówczesnego właściciela posiadłości, do dziś zachowała oryginalny układ. Dawniej była budynkiem mieszkalnym przeznaczonym dla tutejszych pracowników.
Siedziba zarządcy
Budynek Rządcówki dawniej pełnił funkcję gospodarczo-administracyjną. Powstał w pierwszej połowie XIX w. i był siedzibą zarządcy folwarku oraz innych osób zajmujących się administracją majątku.
Ciekawa konstrukcja
Budynek, w którym kiedyś magazynowano cukier, został zbudowany w ostatniej tercji XIX w. Pokryty jest dwuspadowym dachem z ceramiczną dachówką, osadzoną na ciekawej, drewnianej konstrukcji. Obecnie mieszczą się tu Muzeum Motoryzacji oraz Sala Balowa.
Niezwykłe sklepienie
Dwukondygnacyjny budynek o ceglanych elewacjach, pokryty dwuspadowym dachem, powstał pod koniec XIX w. W trzech szczytach sklepienia znajdowały się oculusy – okrągłe otwory, które przepuszczały światło i świeże powietrze.
Dawna obora
Znajdujący się pomiędzy Domkiem Ogrodnika a Spichlerzem budynek Warsztatu powstał pod koniec XIX w. i pełnił funkcję obory. Dziś mieszczą się tu warsztat samochodów zabytkowych, stanowiący zaplecze Muzeum Motoryzacji, oraz pomieszczenia administracyjne.
Dzwon
Na parterze Domku ogrodnika, powstałego w pierwszej połowie XX w., znajdowała się jadalnia dla pracowników. Czas posiłków sygnalizowano, uderzając w mosiężny dzwon, który obecnie można znaleźć na wschodniej ścianie budynku.